Isı Geri Kazanım Cihazları

Isı Geri Kazanım Cihazı Ne İşe Yarar

Isı geri kazanım cihazları insanların yaşadığı mahallerde daha temiz ve yaşanılabilir bir ortam oluşturmasına imkan tanır.
Isı geri kazanımlı havalandırma cihazları ortamdan atılması gereken egzost havasının dış ortama atılmasının yanında iç ortamın ihtiyacı olan taze havanın aynı cihaz üzerinden yapılmasını sağlar. Isı geri kazanım cihazları havalandırma işlevi yaparken enerji tasarrufu da sağlamaktadır. Taze hava ve egzost sirkülasyonu yaparken ısı yüklü atık havanın enerjisinin ham durumdaki taze havaya geçirilmesini sağlar. Isı geri kazanım cihazları elektrikli ısıtıcı, sulu batarya ve dx batarya ile entegre olarak çalışabilmektedir. Isı geri kazanım ünitelerinde standart olarak 3 hızlı radyal fanlar kullanılmaktadır. Günümüzde gittikçe ısınan iklim ve enerji girdilerinin artması enerjinin daha efektif kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir.

Isı Geri Kazanım Cihazı Nerelerde Kullanılır

Isı geri kazanım üniteleri havalandırma ihtiyacı olan ofis derslik sinema tiyatro gibi yoğun kullanılan ortamlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Isıtma ve soğutma yapılan tüm ortamlarda ısı enerjisinin egzost hattı yardımı ile dışa atılmasının önüne geçirilerek enerji tasarrufu yapılmaktadır. Yeni tasarlanan inşaat projelerinde ısı geri kazanım sistemleri olmazsa olmazlar içine girmiştir. Yazın çok sıcak geçen coğrafi bölgelerde soğutma vazgeçilmez bir iklim şartıdır. Soğutulan mekanda zararlı gaz ve kötü hava olması ortamdan egzost yapılma ihtiyacı oluşmaktadır. Egzost yapılırken ısı enerjisi de dışarı atılmış olur. Isı geri kazanım cihazlarının kullanımı daha az enerji kullanmamızı sağlar.

Isı Geri Kazanım Cihazlarının Diğer Sistemlere Göre Avantajları

Sinema ofis gibi yerlerde kış mevsimlerinde bazen aşırı bir soğuma hissi yaşanmaktadır. Bunun nedeni iç ortamdan dışarıya hava sirkülasyonu yapılmasından kaynaklanmaktadır. İç ortamdan hızlı bir şekilde hava çıkış yapıldığı zaman kapı pencere gibi yerlerden atılan havanın yerine dış ortamdan soğuk havanın girmesi ile ani soğuma meydana gelmektedir. Çok soğuk dış ortam havasının işlenmeden içeriye sokulması hem konfor şartlarını bozmakta hem de enerji kaybı anlamına gelmektedir. Standart aspiratör cihazlarının tamamı bu etkiyi oluşturmaktadır. Sadece aspirasyon yapılması olumsuzluğu devam ettirir. İki ayrı aspiratör cihazıyla emiş ve üfleme sistemin yapılması da olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Isı geri kazanım cihazları aspiratör ve vantilatör fanlarının ikisini birden barındırmaktadır. Cihazın içinde bulunan çapraz geçişli eşanjör sayesinde ısı ve enerji kazanımı yapılmaktadır.