Elektrostatik Filtreler

Elektrostatik Filtre nedir? Nasıl Çalışır?

Metal malzemeden imal edilen ve özel tasarıma sahip olan elektrostatik filtreler , plakalar arasında oluşturulan yüksek gerilim alanından faydalanarak,  havada bulunan yüklü parçacıkların elektrostatik çekim kuvveti ile plakalar tarafından yakalanması prensibi ile çalışırlar. Partikül yakalama kapasiteleri çok yüksektir.

Elektrostatik filtrelere partikül yakalama kabiliyetini yüksek gerilim üniteleri kazandırır. 12 – 18 kV aralığında çalışan bu üniteler plakalar arasında planlanan gerilimin oluşturulmasını sağlarlar.
Fan tarafından çekilen kirli hava yıkanabilir metal ön filtreden geçer. Bu filtre kaba toz ve yağ partiküllerini tutar. Daha sonra partiküllerin iyon-ize edilmesi prensibine göre çalışan elektrostatik filtreye gelen havanın içerisindeki yağ, duman ve is yüksek gerilim şarjı ile negatif yüklenir. Negatif yüklenen kirli hava ikinci kademede bulunan pozitif yüklü alandan geçerken havada bulunan yağ, duman ve is partikülleri toplayıcı plakalar tarafından güçlü bir şekilde çekilerek filtre yüzeyine yapıştırılır. Elektrostatik filtreye kirli olarak giren hava temizlenmiş şekilde dışarı çıkar.
Kirlenen elektrostatik filtreleri temizleyerek yıllarca kullanabilirsiniz.

Elektrostatik filtreler dumanın filtre edilmesinde %99’a kadar verimlidirler.